24 Eylül 2014 Çarşamba

TÜBİTAK ERKEN ÇOCUK KİTAPLIĞI

 

Tübitak Erken Çocuk Kitaplığı AY' DA
Tübitak Erken Çocuk Kitaplığı bana Berlin' deki çocuk doktorlarının kliniklerini hatırlatır. Kliniklerde çocuk bölümlerindeki bol resimli kitapları.. Daha doğrusu Almanya' daki çocuk kitaplarını.. Çünkü ordaki çocuk kitapları bol resimlidir. Ama öyle bildiğiniz basit resimler değil, çocuk kitaba bakarak o kadar çok şey görür ki, hepsi gerçeğe yakın resimler, nerdeyse anlatılmak isteneni anlar. Bizimkiler erkek olunca iş makineleri resimleri olan kitaplara, korsanlı kitaplara bir dalardık çıkamazdık. Tübitak erken çocuk kitaplığını da görür görmez diyorsunuz ki "aa işte onlardan."
 
Maalesef ülkemizde böyle kaliteli resimler içeren çok fazla kitap yok. Avrupada çocuklar daha küçükken kitap okumaya alışıyorlar diyoruz ama onların kitapları o kadar çekici ki! Çocuk daha çok küçük yaşlarda, resimlerine, şekillerine bakarak ilgi duyuyor kitaba.. Umarım ülkemizde de böyle kaliteli resimler içeren kitaplar basılır, biz de keyifle okuruz :))
 
Neyseki Tübitak' ın kitapları var. Bu kitaplar da çeviri, tasarımı yine yurtdışından  :((
 
Kütüphaneyi keşfettikten sonra uzun zamandır okuma kitabı almıyoruz. Onun yerine dikkat zeka gelişimini destekleyen aktivite kitaplarına yöneldik. Zamanımızı kitapçı yerine; şehrimizde yeni yapılan ve çocuklar için çok ilgi çekici hale getirilen İl Halk Kütüphanesinde geçirmek daha keyifli oluyor. Kütüphanede hiç görüp duymadığınız öyle hoş kitaplarla, öyle değerli yayınlarla karşılaşıyorsunuz ki ordan hiç çıkmak istemiyorsunuz. Tübitak' ın bütün kitaplarını da kütüphaneden alıp okuduk.
 
Berlin' de 2 çocuğu olan ve tam gün çalışan arkadaşım Kerstin' in haftada 2 gün çocuklarını kütüphaneye götürdüğündeki şaşkınlığımı hiç unutmam. Kütüphanelerin kıymetini bilelim, çocuklarımızı bizler de kütüphanelerde büyütelim. Üstelik te kütüphaneler bedava eğitimdir :))
 
Bizim okuduğumuz ve tüm çocukların da okuması gerektiğini düşündüğüm Tübitak Erken Çocuk Kitaplığı aşağıda :))
 

 YAVRU KÖPEK

Tübitak Yavru Köpek
 

Şahin Ailesi' nin evlerine yavru bir köpek alma macerası anlatılmaktadır. Köpeği alırlar, evlerine uyum sağlar, aşısını yaptırırlar. Hayvan sevgi ve ilgisine katkı sağlayan bir kitap :))
 
Ben ayrı okudum, babaları ayrı okudu ve defalarca okuduk bu kitabı..
 
 
 
 
 
 

 Tübitak Yavru Köpek

Ayrıca her sayfada sarı bir ördek yavrusu gizlenmiştir. Hikayeyi okurken sayfa sayfa ördek yavrusunu da bulmaya çalışıyoruz.


Tübitak Yavru Köpek


Tübitak Yavru Köpek

DOKTORDA

Tübitak Doktorda

 
Demir Ailesinin oğlu Ali' nin kolu incinmiş, Elif' in boğazı inmiş ve Arda bebeğinde aşı vakti gelmiştir. Ailenin doktor muayenehanesinde geçirdiği zaman ve tedavi süreçleri konu edilmektedir. Yine defalarca okuduğumuz kitaplardan biridir doktorda...
 
Tübitak Doktorda

Ayrıca yine her sayfada sarı bir ördek yavrusu gizlenmiştir.


Tübitak Doktorda

DİŞ HEKİMİNDE 

Tübitak Diş Hekiminde
Ege ve Ece' nin diş kontrolü için diş hekiminde geçirdiği vakit ve tadavileri konu edilmektedir.
Yine çok sürükleyici bir hikaye... Resimler ayrıca etkileyici. Bu kitabı da çok beğenerek okuduk.Tübitak Diş Hekiminde

Ayrıca yine her sayfada sarı bir ördek yavrusu gizlenmiştir.
Tübitak Diş HekimindeYERALTINDA
Tübitak Erken Çocuk Kitaplığı - Yeraltında

Yeraltında Tübitak’ ın en çoksevdiğimiz kitaplarından oldu. Enes' le kaç defa okuduğumuzu bilmiyorum.


Erkek çocuklara daha çok hitap ettiğinden mi Enes' imin makine, ekipmanlara daha çok ilgi duyduğundan mı bilmem ama bu kitabın yeri ayrı oldu bizde.
 Tübitak Erken Çocuk Kitaplığı - Yeraltında


 Kitapta yeraltında bulunan hemen her şeye sayfa sayfa değinilmiş. Bir sayfada karınca yuvalarına, kraliçe karınca ve işçi karıncalara, tavşan yuvasına, köstebeğe, bir sayfasında yeraltından maden çıkarılmasına, yeraltında bulunan temiz su, pis su, elektrik vb. borularına, dinazor kemiklerine değinilmiş, hatta dünyanın göbeğindeki magmadan bile bahsedilmiş. Çocuklarda bilime karşı merak uyandırıcı bir kitap. Görselliği müthiş..

 


Tübitak Erken Çocuk Kitaplığı - Yeraltında

Hatta bu kitabı okuduktan sonra yerdeki karıncaları inceledik. Enes annannesinin bahçesinde tavşan bulmak için toprağı kazdı:)
Tübitak  Yeraltında


 

AY' DA


Tübitak Erken Çocuk Kitaplığı AY' DA


Ay’ da takıntılı olduğumuz kitaplardan bir diğeri.. Okumayı bitirince Enesim "anne bir daha, anne bir daha" diye tekrar tekrar okutuyor.

Dünyadan astronotların rokete binip aya gitme ve orda ayı keşfetme süreci anlatılıyor.

Her zamanki gibi resimler çok güzel.
Tübitak Erken Çocuk Kitaplığı AY' DA

Tübitak Erken Çocuk Kitaplığı AY' DA
Tübitak' ı bu kadar çok sevmemdeki neden çocuklarda bilime karşı merak uyandırması. Her okuduğumuz kitapta başka bir dünyaya dalıyoruz.
 
Tübitak AY' da


 GÖLDE

Tübitak Gölde
Bir kurbağanın yumurtadan çıkışından başlayarak büyüme ve gelişme evrelerini resimlerle anlatan bol resimli bir kitap. Göldeki kuğulara, göl hayatına değiniyor.


Tübitak Gölde


Biz Tübitak’ ın diğer kitapları gibi bunu da çok sevdik:) Yazılarının az olmasına rağmen resimlere bakarak kitapla ilgili bir çok şeyi anlatıyorsunuz.

 
Tübitak Gölde


Tübitak Gölde
 

 ÇİFTLİKTE

tübitak, çiftlikte, tübitak çiftlikte, çiftlik, erken çocuk kitaplığı, anna milbourne
Tübitak Çiftlikte

Bir çiftlikte yaşamanın nasıl bir şey olduğunu hiç merak etmiş miydiniz?" diye başlıyor kitap.. Sonra bir çiftlikte doğan güneşle beraber horoz ötüşüyle başlayan günde, ineklerin otlaktan gelişi, sağılışı, tavukların yumurtaları, sebzelerin toplanması, kuzuların doyurulması gibi çiftlik hayatında yaşananları kısaca özetliyor. Kitaplardaki resimler bir harika.. Kitaptaki yazıları okumaktan çok resimleri anlatıyorsunuz.. Ve resimler gerçekten etkileyici..


 
Tübitak Çiftlikte


Tübitak Çiftlikte
tübitak, çiftlikte, tübitak çiftlikte, çiftlik, erken çocuk kitaplığı, anna milbourne
Tübitak Çiftlikte
 DİNOZOR

Tübitak Dinozor
 
Bir dinazorun yumurtadan çıkışı ile başlayan serüven başka dinazorlarla karşılaşmasıyla devam eder.. Çok renkli ve güzel bir kitap..
Tübitak Dinozor

Tübitak Dinozor

Tübitak Dinozor ATIK MI HİÇ DERT DEĞİL

Tübitak Atık mı Hiç Dert Değil
 
Atıkları çukura gömmek, ormana atmak hatta roketle uzaya göndermekle bile onlardan kurtulamayacağımızı anlatan güzel bir hikaye..
Tübitak Atık mı Hiç Dert Değil

Tübitak Atık mı Hiç Dert Değil


Tübitak Atık mı Hiç Dert DeğilYAĞMURLU BİR GÜNTübitak Yağmurlu Bir Gün
 
 
 
Benim en sevdiklerimden... Çocukların yağmurlu bir günde yaşadıkları keyif dolu serüven anlatılmakta.. Yağmurun yağışı, bulutlar, çamurda beliren solucan, gökkuşağı.. Çok farkındalık oluşturan bir kitap.. Kesinlikle tavsiye ediyorum..
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tübitak Yağmurlu Bir Gün

Tübitak Yağmurlu Bir Gün

Tübitak Yağmurlu Bir Gün
 
 
Tübitak Yağmurlu Bir Gün

 

YUVADA

 

Tübitak Yuvada
 
Dişi kuşun yuva yapmasıyla başlayan hikaye, yumurtalardan çıkan yavru kuşların uçması ve beslenmesiyle devam ediyor.. Oldukça güzel, eğitici ve renkli bir hikaye...
 

Tübitak Yuvada


 
Tübitak Yuvada
 
 

DİKKAT VE ZEKA GELİŞTİRİCİ KİTAP VE SETLER


1-ZEKARE

2-MİNİYUP

3-ADEDA 


2 yorum:

  1. Kitapları nereden temin edebiliriz ve fiyatlarını oğrenebilir miyim. Şimdiden teşekkürler.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Tüm kitapçılarda var, İnternette de bulabilirsiniz. Fiyatlarını bilemiyorum.

      Sil

Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...