7 Eylül 2016 Çarşamba

BEBEKLERE VE ÇOCUKLARA EVDE İNGİLİZCE NASIL ÖĞRETİLİR?

Bebekler konuşmayı nasıl öğrenir? Önce duyarak, sonra duyduklarını görüp anlamlandırarak. Aslında yabancı dil öğrenmenin evresi de aynıdır. Bebeklerin dil öğrendiği gibi önce duymak, sonra duyduklarını anlamlandırmak ve son aşama "konuşabilmek".

İngilizce bilmeyen bir anne baba dahi, evde çocukları konuşabilme kısmına getiremese bile çocuklarına İngilizceyi duyma ve anlamlandırma konusunda ciddi yardımcı olabilir. Yabancı dil öğrenmede en büyük katkı çocuğu sürekli o dile maruz bırakmaktır. Günlük birkaç saat yabancı dili duyan çocuk o dile aşina olacak ve okul çağında yada bir İngilizce kursuna gittiği zaman öğrenmesi çok daha hızlı ve kolay olacaktır.
 
Aşağıdaki yöntemlerle çocuklarınızı hatta bebeklerinizi  İngilizceyle çok çok erken dönemlerde tanıştırabilirsiniz:
 
- Bebeklere/ çocuklara İngilizce şarkılar dinletmek. Youtube daki kanallarda yada nette rahatlıkla bulabilirsiniz.
 
- Çocuklara İngilizce çizgi filmler izletmek. Bizim en çok izlediğimiz çok düzgün ve anlaşılır bir İngilizcesi olması nedeniyle Pepa Pig (karakterinde domuz olması hoşuma gitmese de vurgu olmadığı için sakınca görmüyorum.)
 
- Okuma bilen çocuklar için özellikle Türkçe altyazılı çizgi filmler izletmek.
 
- Çocuklara İngilizcesi düzgün olan radyo programları dinletmek (çok fazla video ve filme maruz kalmamaları, bununla birlikte dilin telaffuzlarına aşinalık kazanmaları için max zamanlı radyo dinlenebilir.)

- Flash kartlar ve İngilizce görsel yayınlar kullanmak. Kartlardaki görsellerin altında yazan İngilizce isimleri okunarak tekrar ettirilir.

- İngilizce bilgisayar oyunları oynanabilir. Biz bu yöntemi hiç kullanmıyoruz ama İngilizce bilmeyen aileler için alternatiflerden biri.

- Sesli kitaplar dinletmek. Yine internette İngilizce seslendirilmiş, resimli ve yazılı öykü kitaplarından bolca bulabilirsiniz.

- Çocuğun uyku öncesi ve uykunun ilk evresi esnasında İngilizce birşeyler dinletmek. Yüksek seste veya rahatsız edici tonda olmayan soft şarkılar yada radyo konuşmaları vb. olabilir.
 
Sürekli duyan çocuk dile aşina olur. Son kısımda; eğer kendiniz İngilizce biliyorsanız kitap, flash card veya TEES gibi materyallerden faydalanarak görsel anlamda ve konuşarak ta destek olabilirsiniz. Eğer İngilizce bilmiyorsanız sadece bunları yapmanız bile çocuğunuzun yeni bir dil öğrenmesine, sevmesine inanılmaz katkı sağlayacaktır.
 
Üstelik yukarıda yazanları sadece İngilizce için değil, çocuğunuzun öğrenmesini istediğiniz birkaç dil için bile uygulayabilirsiniz.
 
 
 
 


1 yorum:

  1. Güzel bir konuya deginmissiniz, harfleri, sayıları, renkleri, saatleri, şekilleri ve basit ingilizce kelimeleri çocuklar için hazırlanmış şu tarz uygulamalarla da çok kolay ogrenebiliyorlar:

    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.yumanaapps.wordswithpics

    YanıtlaSil

Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...