26 Nisan 2016 Salı

BALKONLARIMIZI ÇOCUKLARIMIZA BAHÇE YAPALIM :)

Herkese Merhaba :)) 


  

Malum yaz geliyor :)))  Bağ, bahçe, fide, fidan mevsimi geldi, geçiyor..

Biz de bu yaz çocuklarla balkonumuzda sebze yetiştirelim dedik. Bahçeli evimiz olmadığı için bizde balkonumuzu çocuklara bahçe yaptık.
 
Ne zamandır çocuklarla yapmak istediğim bir etkinlikti fide fidan dikimi. Ben sabredemeyip tohum fuarında tohumları alıverdim. Siz dilerseniz fide alıp ekebilirsiniz, daha iyi olur.
 
Fuardan birer paket çilek, cherry domates, biber ve maydonoz tohumları almıştım. Mart ayının 2. haftası, 4 saksı ve 2 paket torf (çiçek toprağı) aldık. Lojmanın bahçesinden de biraz toprak kazdık. Bu arada toprak malzemelerimiz olmadığından kazma işlemlerini metal spatula, kepçe sapı vb. ile gerçekleştirdik. Çocukların değme keyfine, yavrularım hevesle kazdı toprağı, birde 4 kat yukarı taşıdılar toprakları.
 
 
Şimdilik 4 çeşitle başlayalım dedik, Mayıs ayında fide alıp, salatalık, yeşil soğan, nane vb. de dikmeyi planlıyoruz inşallah.
 


Torf ve bahçe toprağını iyice karıştırdık. Saksılara yerleştirdik. Toprağı suladık ve tohumları serptik. Üstlerine tekrar toprak ekledik ve saksıların üzerine çabuk çıkmaları için poşet yerleştirdik. Streç filmle sarmayı denedik ama olmadı. Bu nedenle poşet geçirdik. Yaklaşık bir buçuk ay sonundaki görüntülerimiz aşağıda. Biberler çok hızlı çıktı ve hemen serpildi. Biber fideleri çok ve sık olduğu için, fideleri başka saksılara aktaracağız. Maydonozlar da çıkmaya başladı. Domatesler çok az, tek tük çıktı ama bu saksı için yeterli. Maalesef çilekleri bilmeden çok derine ektiğimiz için çilekler çıkmadı. Haftaya inşallah çilek fidesi alıp dikmeyi düşünüyoruz.
 
Çocuklar çok keyif aldı bu etkinlikten. Başından sonuna beraber yaptık. Şimdi günlük suluyoruz fidelerimizi. Çocuklarımızın elinin toprağa değmesi, bir bitkinin yoktan varoluşuna şahitlik etmeleri ve sulama vb. konularda sorumluluk almaları için gayet güzel bir faaliyet. Tüm annelere tavsiye ediyorum.

Herkese selamlar..Biber fidelerimiz
 
 
 
 
 
 
 

 
Maydonozlarımız
Annemin bize hediye ettiği çilek fideleriMalzemeler:

-Saksı,
-Torf,
-Bahçe Toprağı
-Tohum yada fide
Not: Hayvan Gübresi de ilave etmek gerekiyormuş. Biz henüz ekleyemedik ama :(
Buda bizim bahçemiz


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlar

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...